Cupa
Romaniei
Stiri
Primele 2 puncte din această ediție de Liga Campionilor

Ne era dor de voi! Ne era dor de Liga Campionilor! Ne era dor de atmosfera senzațională creată de suporterii rapidiști în cea mai puternica competiție de handbal la nivel de cluburi.

Am învins campioana Poloniei cu 26 - 25 (12 – 15 la pauza), după un meci în care rezultatul a stat sub semnul întrebării până în ultima secundă. Formația oaspete a început meciul mai bine și a fost în permanență la conducere, încheind prima repriză cu un avantaj de 3 goluri. Fetele noastre s-au întors de la vestiare decise, revenind până în minutul 51 de la -3 la +4. Finalul a fost însa dramatic, cei de la Zaglebie Lubin apropiindu-se în ultimul minut la un singur gol. În ultima secundă oaspetele de astăzi au avut o lovitura de la 9 metri însă scorul a rămas 26-25.

Pentru RAPID au marcat Kanor (7 goluri), Korsos (6), Buceschi (4), Lopez (3), Gonzalez (1), Fernandez (1), Kassoma (1), Ostase (1), Hernandez (1), Grozav (1), iar pentru formația oaspete golurile au fost înscrise de Grzyb (5 goluri), Gorna (5), Zych (3), Drabik (3), Kochaniak-Sala (3), Michalak (2), Machado Matielli (2), Promis (1), Bujnohova (1).

Avem primele 2 puncte din această ediție de Liga Campionilor și suntem încrezători că acesta este doar un început în ceea ce privește drumul spre faza următoare a competiției. Weekend-ul viitor vom avea din nou meci acasă, cu puternica formație Ikast.

Vă mulțumim tuturor celor care ați venit în această seară să susțineți echipa.

Vă așteptăm să umpleți din nou Sala Polivalentă și să purtați echipa noastră către o nouă victorie de colecție!

David Ginesta Montes: "Ne așteptam la acest tip de joc pentru că Lubin este o echipă foarte bună, cu o apărare foarte bună și jucătoare care trag foarte bine de la nouă metri. În repriza secundă ne-am rezolvat problemele în apărare și atacul a fost mai bun. A fost o luptă nebună și sunt foarte mândru de echipă. Este întotdeauna un sentiment plăcut să câștigi și mă bucur că am debutat ca antrenor principal cu o victorie".

Dorina Korsos: "Pentru noi a fost un meci greu acasă însă suporterii noștri ne-au susținut ca întotdeauna. Ne-am bucurat să ne revedem cu toții aici într-o atmosferă foarte frumoasă. Am făcut multe greșeli în atac și în apărare, dar până la urmă am revenit ca o echipă adevărată și sunt extrem de bucuroasă că am câștigat."