Cupa
Romaniei
Stiri
Esbjerg, mult prea puternică pentru RAPID!

Într-o sală arhiplină la Mioveni, fetele noastre au început destul de bine și au ținut aproape de adversar până la 7-8. Au urmat 3 goluri consecutive marcate de formația oaspete iar din acel moment meciul a fost controlat în totalitate de Esbjerg. La pauză a fost o diferență de 4 goluri (10-14) și încă exista o mică speranță că fetele pot face o minune și să întoarcă rezultatul.

Dar imediat după pauză oaspetele au început puternic, s-au distanțat rapid la 7 goluri și soarta era pecetluită încă din minutul 40. Meciul s-a încheiat cu victoria categorică a vizitatoarelor de astăzi (24-33) și visul nostru de a ne califica în optimile Ligii Campionilor a fost spulberat.

Pentru Rapid a marcat Kassoma 5 goluri, O. Kanor 5, Lopez 4, Polman 3, Janjusevic 3, L. Kanor 2, Ostase 1, Sandru 1 iar pentru Esbjerg a inscris Reistad 8 goluri, Nielsen 5, Mork 5, Moler 3, Iversen 3, Breistol 3, Rushfeldt 2, Isaksen 2, Jacobsen M 1, Jacobsen J 1.

Declarațiile de la conferința de presă, mai jos:

David Ginesta Montes : "Trebuie să învățăm din toată experineța asta, din Liga Campionilor. Trebuie să continuăm să luptăm pentru
sezonul următor. Luptăm în România pentru locul 2, care ne poate duce din nou în Liga Campionilor. Sunt foarte, mândru de echipa mea, pentru cum a luptat în fiecare meci din faza grupelor, trebuie să acceptăm că așa este în sport."

Lara Gonzalez: "Bineînțeles că suntem dezamăgiți pentru că știam cât de important este pentru noi să câștigăm. A fost o finală astăzi și am avut șansa în mâinile noastre. Deci bineînțeles că suntem cu adevărat dezamăgiți. Jocul nu a mers așa cum l-am pregătit, am ratat multe situații de șase metri. Nu ne-am regăsit pe noi înșine. Este foarte greu când ești cu șapte goluri în urmă. Dar trebuie să continuăm, să luptăm. Trebuie să învățăm din acest joc pentru că avem atât de multe
șanse în fața noastră și sper doar să învățăm pentru viitor,
vom reveni mai puternici."

Mulțumim tuturor celor prezenți, ce au încurajat fetele noastre până în ultimele minute și au aratat cât de iubită este RAPID în toată România.
Sezonul nostru de Liga Campionilor s-a încheiat, a fost o experiență fantastică și ne dorim din tot sufletul să avem prezențe an de an în această competiție atât de importantă, unde joacă toate stelele handbalului mondial.