Cupa
Romaniei
Stiri
Rapid a obținut o mare victorie în fața vicecampioanei Danemarcei

Confruntarea de astăzi dintre CS Rapid București și Team Esbjerg a reprezentat un nou test important pentru echipa noastră, care a revenit în Europa după o pauză de mai bine de un deceniu și jumătate.

Meciul Rundei nr.4 din Grupa B EHF Champions League s-a încheiat cu scorul 34-32 în favoarea Rapidului.

Marcatoare: Korsos 5, Ostase 5, Grozav 5, Espinola 4, Fernandez 4, Lopez 3, Kanor 3, Buceschi 2, Guttierez 2, Badea 1.

Suporterii noștri minunați au fost la datorie în Sala Sporturilor din Mioveni și au condus echipa spre o nouă victorie.

Fetele noastre au avut o primă repriză excelentă grație golurilor marcate de Dorina Korsos, Irene Espinola și Sorina Grozav. Apărarea a funcționat iar Ivana Kapitanovic a avut câteva intervenții de excepție. La pauză, Rapid a intrat la vestiare cu un avantaj de 5 goluri.

În a doua repriză Esjberg a revenit în joc reușind să reducă din direfență. Alicia Fernandez și Lorena Ostase au tras echipa după ele fructificând ocazii clare de gol. Din min 55, s-a jucat de la egal la egal până când Rapid a mai călcat o dată pedala de accelerație și s-a desprins printr-o paradă a Denisei Dedu și un gol al Lorenei Ostase.

După primele 4 etape disputate în cea mai importantă competiție, Rapid a demonstrat că este o echipă mare și că se poate bate de la egal la egal cu orice adversar.

Declarații oferite la conferința de presă de după meci:

Carlos Viver: '' Suntem foarte fericiți pentru rezultatul meciului. Nu vă puteți imagina cât de mult respect avem pentru Esbjerg, este o echipă valoroasă, cu potențial mare. Cred că în prima repriză am jucat foarte bine, am reușit să ne distanțăm, dar, știam că în repriza secundă Esbjerg va reveni în joc și vom juca sub presiune. Sunt foarte mulțumit, trebuie să le felicit pe jucătoare mai ales pentru acele momente din ultimele 10 minute când Esbjerg a pus presiune mare și scorul a fost egal. Echipa a gestionat foarte bine această presiune.”

Dorina Korsós: ''Chiar am simțit că astăzi am câștigat împreună, la fiecare greșeală și, de asemenea, în apărare, am fost acolo una pentru cealaltă. Sunt atât de mândră pentru că am jucat într-adevăr ca o echipă.''

Cele 3 victorii (Team Esbjerg, Kastamonu și Lokomotiva) și remiza de acasă (Metz) ne dau mari speranțe pentru viitor.

Următorul meci din grupele EHFCL, Rapid îl va juca în deplasare la Buducnost pe 15 octombrie.