Cupa
Romaniei
Stiri
RAPID vs BREST 31 - 34

RAPID pierde cu BREST cu 31- 34, după ce la pauză cele 2 formații se aflau la egalitate: 14-14.

În prezența a aproximativ 2000 de spectatori, echipa noastră a început curajos și a reușit să țină piept puternicei sale adversare. Scorul a fost echilibrat, pe parcursul primei reprize diferența maximă dintre cele două echipe fiind de maxim 2 goluri. A doua repriză a început tot sub semnul echilibrului, niciuna dintre cele două nereușind să se desprindă la mai mult de două goluri până la mijlocul celei de-a doua reprize.

Brest însă a avut o jucătoare formidabilă care a strălucit mai ales în a doua parte a jocului, și anume Ana Vyakireva. A înscris în total nu mai puțin de 11 goluri, împreună cu Coatanea reușind să adune mai mult de jumătate din golurile formației oaspete. Brest a avut un joc solid și a ajuns la un moment dat să conducă și cu 5 goluri (33-28), ducând toate punctele în Franța.

A fost la final 34-31 iar Brest trece momentan pe primul loc în clasament, până se desfășoară și meciul Gyor – Odense.

Pentru gazde au marcat Kassoma – 6 goluri, Korsos - 6, Polman - 6, Ristovska - 4, Kouyate – 3, Janjusevic – 3, Buceschi – 1, Ostase – 1 și Fernandez - 1 iar pentru oaspeți golurile au fost înscrise de Vyakireva – 11 goluri, Coatanea – 7 goluri, Mairot – 4, Novak – 4, Lassource – 2, Faurre – 2, Foppa – 2, Lott – 1 și Dembele - 1

RAPID rămâne pe locul 7, cu 3 puncte, urmând să aibă două meciuri de foc cu Gyor, primul în deplasare pe 9 noiembrie, următorul acasă pe 17 noiembrie.