Cupa
Romaniei
Stiri
RAPID în sferturile Ligii Campionilor

Astăzi fetele noastre au reușit un meci senzațional! Au învins cu 30-24 (12-8) la pauză), după un meci în care calificarea a stat sub semnul întrebării până în ultima secundă! O sală arhiplină au împins tot meciul fetele de la spate, 5000 rapidiști au creat o atmosferă de vis și au reprezentat până la final jucătorul numărul 8.

Pentru RAPID au înscris Polman (8 goluri), Grozav (6), Kanor (5), Gutierrez (4), Kassoma (2), Zica (2), Lopez (1), Ostase (1), Fernandez (1)

Pentru KRIM golurile au fost marcate de către Rosiak (7 goluri), Radicevic (5), Dmitrieva (5), Radosavljevic (3), Stanko (2), Ljepoja (1), Varagic (1).

Kim Rasmusesen: ''Acestea sunt jocurile pentru care trăim ca antrenori și jucătoare. Acesta este motivul pentru care ne lăsăm familiile și țările de origine, să fim parte din această atmosferă. Sunt atât de mândru de fete, am arătat atitudinea corectă astăzi, mentalitatea corectă din prima secundă am pus presiune pe Krim pentru că știu că este atât de bine organizată cu Dragan, sunt experți în controlul tempo-ului, dar am încercat să nu-i lăsăm să controleze meciul astăzi. Am stat cu capul limpede și până la urmă am avut micile situații favorabile pe care nu le-am avut acum o săptămână, așa că sunt foarte mândru de fete și sunt un om foarte fericit astăzi.''

Estavana Polman: ''Cred că am multe vânătăi pe corp, a fost un joc grozav, a fost uimitor. Cred că ne-am ținut de plan, am fost puțin stresați în repriza secundă, dar cred că ne-am luptat bine și ne-am păstrat capul pe umeri, nu vreau să spun calmi, dar măcar am fost destul de deștepți pentru a obține această victorie acasă și a fost o luptă uimitoare. Cum a spus și Kim, de aceea te antrenezi și pleci departe de familia ta. Cred că putem fi mândri și sunt foarte mândră de echipa noastră.''

Urmează un sfert de finală cu campioana Europei din ultimii 2 ani, Vipers Kristiansand, o echipă ce nu are nevoie de nici o altă prezentare.

Primul meci este programat pe 29 aprilie în București iar returul în deplasare pe 6 mai.

Așa cum am demonstrat de atâtea ori în acest sezon, vom lupta pâna la ultima picătură de energie și suntem convinși că ne vom bate de la egal la egal cu acest dream team european.

Mulțumim fetelor pentru bucuria IMENSĂ pe care ne-ați oferit-o azi, suntem mândri de voi, mulțumim încă odată pentru modul uluitor cum ați luptat astăzi!