Cupa
Romaniei
Stiri
Sperăm până în ultima clipă la calificare

Astăzi, într-o sală arhiplină, unde 5000 de rapidiști au creat o atmosferă senzațională, fetele noastre nu au reușit să învingă finalista ediției de anul trecut a Ligi Campionilor. Formația oaspete a condus aproape tot meciul, doar până în minutul 10 existând un echilibru între cele două formații, până când scorul a înregistrat 8-8. Oaspetele au început să impună ritmul astfel încât la pauză s-a înregistrat scorul de 11-16.

A doua repriză rareori am avut senzația că fetele noastre pot să întoarcă acest rezultat, reușind totuși să ne apropiem cel mai mult la 2 goluri (20-22). Greșelile individuale însă au înclinat balansa, în ultimele minute ale meciului având în atac o multitudine de pase greșite care până la urmă au făcut diferența.

S-a terminat 20-23, un meci pe care trebuie să îl uităm cât mai repede.

Pentru fetele noastre au marcat Janjusevic (7 goluri), O. Kanor (5), Kassoma (3), Polman (2), Lopez (1), Korsos (1), L. Kanor (1), iar pentru oaspete Bolk (8), Malenstein (5), Klujber (4), Marton (3), Simon (2) și Cvijic (1).

Mai jos și declarațiile de la conferința de presă:

David Ginesta Montes: "Mă așteptam la un alt rezultat, dar a fost imposibil să câștigăm pentru că am făcut multe greșeli în repriza secundă în atac. Jucăm acum împotriva lui Lubin, împotriva lui Esbjerg și trebuie să luptăm până la final, pentru că toată lumea vrea să joace etapa următoare în Liga Campionilor."

Denisa Sandru: "Sunt dezamăgită de rezultat. Desigur, toată lumea și-a dorit atât de mult aceste puncte. Știam cât de important este acest meci, dar astăzi se pare că am încercat tot, să alergăm și să revenim în joc, dar în final câteva greșeli în momentele cheie care au făcut diferența."

Următorul meci va fi în deplasare la Lubin, în fața formației Zaglebie, iar în ultimul meci vom juca acasă cu puternica Esbjerg. Pentru a se califica în optimile Ligii Campionilor RAPID trebuie să învingă în ambele partide în timp ce oaspetele de astăzi să piardă cele două meciuri pe care le mai au de disputat.

Sperăm până în ultima clipă la calificare, mult succes fetelor!